Ariana | WS | Blogger | X X

poniedziałek, 26 września 2016

"Mówiąc Inaczej" - recenzja

Witajcie Kochani - dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki "Mówiąc Inaczej" P. Mikuły - autorki bardzo popularnego vloga nt. języka polskiego :) Tym razem napiszę krótko o autorce, gdyż jako stały widz, wypadałoby :D Paulina Mikuła to ambitna vlogerka, która swój kanał prowadzi od, bodajże, trzech lat (jeśli się mylę - poprawcie!). Ukończyła polonistkę na UW, gdyż chciała związać swą przyszłość z mediami. Tak też się stało. Paulina od dawna pomaga swoim widzom - a od niedawna także czytelnikom - w szlifowaniu swojego rodzimego języka. A wychodzi jej to całkiem nieźle :)


"Język to nie matematyka, lecz ludzie, ich emocje i ciągłe próby jak najdokładniejszego wyrażania swoich myśli".


Mimo iż uważam, że całkiem dobrze posługuję się językiem polskim, Paulina  wiele razy przekonała mnie, że jednak wiele rzeczy robię źle :D Wydaje mi się, że największym zaskoczeniem była dla mnie "zasada", według której poprawna forma to "nie jeźdź", a nie "nie jeździj". (str. 126)


Dla tych, którzy niekoniecznie lubują się w czytaniu o gramatyce, ortografii i innych pozornie nudnych rzeczach, też mam coś na zachętę ^^ Otóż w książce Pauliny te aspekty dominują, lecz jest w niej miejsce też na wiele innych, naprawdę ciekawych informacji! Za przykład mogę podać rozdział o wulgaryzmach i przekleństwach oraz humor językowy, którego nie brakuje - oto taki tyci przykład, który bez kontekstu może brzmieć sucho, nawet bardzo, ale mam nadzieję, że będziecie wtedy wiedzieć, o co mi chodzi i jak ważne jest poprawne używanie języka :)
"Dowodem na to jest pewna dyskusja, która pojawiła się pod moim pierwszym filmem. W materiale wypowiedziałam takie zdanie: "Uprzedzając wasze prośby w komentarzach, nie pokażę wam swoich piersi, cycków też nie, ani melonów, ani buforów...". Jeden z widzów o nicku omz911 napisał: "A morze pokarzesz?" (pisownia oryginalna). Odpisałam: "Morze? Za co mam karać morze?".


Fragment ten pokazuje też całkiem dobrze formę książki oraz sposób bycia Pauliny - jej humor, charyzmę, przekonanie i radość, z jakimi opowiada o języku. Aż chce się powiedzieć - poczucie misji, chociaż to może być kwestią sporną.


Kilka słów o okładce - wiem, że wielu osobom się podoba, ale według mnie jest koszmarna :/ Bez obrazy dla Pauliny! Po prostu uważam, że w rozpuszczonych włosach byłoby dużej lepiej i może nie budziłaby skojarzeń co do jednej nauczycielki u mnie w szkole :')Podsumowując, szczerze polecam "Mówiąc Inaczej" P. Mikuły, gdyż według mnie jest to książka, którą dobrze jest znać. A nuż pomoże Wam w poprawnym mówieniu? Serio! A teraz wersja dla tych, którzy mają to poprawne mówienie gdzieś - mój ulubiony cytat z tej pozycji:


"W cudzysłowie", a nie "w cudzysłowiu". Nie mówimy "w dupiu", więc nie mówmy "w cudzysłowiu". Mówimy "w cudzysłowie", nawet jeśli tę zasadę mamy w dupie".

Tym akcentem kończę dzisiejszy tekst, gdyż recenzją to ciężko nazwać ^^ Podzielcie się w komentarzach, co sądzicie o książce bądź vlogu Pauliny :)Zgodnie z Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych niniejszym zabraniam kopiowania oraz rozpowszechniania moich tekstów. Jeśli chcesz w jakiś sposób wykorzystać moją pracę, zapytaj. Za naruszenie praw autorskich kodeks przewiduje kary grzywny i/lub pozbawienia wolności do lat 2.

12 komentarzy:

 1. Wat?!? ta książka chyba jest obowiązkowa, bo widzę, że jest ciężko. Również oglądam jej kanał i jestem zachwycona. Idealny pomysł :)
  A recenzja jest, więc jest OK! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam kanał Pauliny, więc jej książka to dla mnie pozycja obowiązkowa ;) Recenzja bardzo ciekawa, ale nie mogę się jednak zgodzić co do okładki. Dla mnie jest świetna, ale może to dlatego, że nie przywodzi mi na myśl żadnej mojej nauczycielki ;)

  Pozdrawiam
  Kasia z bloga KsiążkoholizmPostępujący

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie w innych okolicznościach też by mi się podobało :')

   Usuń
 3. O kurde xD Ja też myślałam, że mówię i piszę w miarę poprawnie, a tym maleńkim fragmentem z ksiązki, tą króciutką recenzją, uświadomiłeś mi, że nic nie wiem i nic nie umiem xD
  Ksiązka już wpisana na listę pozycji do kupienia, nie ma bata :D
  Kasi recenzje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tam zaraz nic xD Po prostu to Paulina, jej nie podskoczysz z tym :D

   Usuń
 4. Uwielbiam charyzmę Pauliny, lecz nie ukrywam, że wahałam się nad kupnem tej książki, bo mimo wszystko czasami ekran przyjmie więcej niż papier. Przeczytałam kilka cytatów co jest namiastką całego dzieła i wiem jedno, ta pozycja będzie moja. Może nie tak szybko jakbym chciała, ale kiedyś kupię. Pozdrawiam, Wielopasja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kanał i książka się świetnie uzupełniają :)

   Usuń
 5. Meh, nic przeciwko niej nie mam, ale kupić raczej jej nie kupię XD A okładka... cóż, jest prosta, człowiek patrzy na nią i wie, o co chodzi, jeśli tylko Paulinę zna... a o to chyba chodzi? Niemniej faktycznie, mistrzostwem świata nie jest.
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście od razu wiadomo, o co chodzi :D

   Usuń
 6. Ta książka wydaje się idealna dla mnie! Uwielbiam poprawiać swoją pisownię (a zdarza mi też poprawiać innych) i odnajdywać kolejne ciekawostki o naszym rodzimym języku! Poleciała na listę "do przeczytania". :)

  Pozdrawiam
  Book Prisoner! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę zawiera sporo ciekawych rzeczy ^^

   Usuń

Obserwatorzy